Likvidácia je proces smerujúci k vysporiadaniu imania zrušenej spoločnosti. Do likvidácie vstupuje spoločnosť odo dňa svojho zrušenia a počas celej likvidácie je povinná používať svoje obchodné meno s dodatkom „v likvidácii“.
Likvidáciu spoločnosti vykonáva štatutárny orgán spoločnosti ako likvidátor, ak nemožno takto ustanoviť likvidátora, vymenuje ho súd z osôb, ktoré sú zapísané do zoznamu správcov konkurznej podstaty. Skutočnosť likvidácie a osobu likvidátora je potrebné zapísať do obchodného registra. Napriek tomu, že likvidátor vykonáva pôsobnosť štatutárneho orgánu spoločnosti, je oprávnený v mene spoločnosti robiť len úkony, ktoré smerujú k likvidácii spoločnosti (plní záväzky spoločnosti, uplatňuje pohľadávky a prijíma plnenia, zastupuje spoločnosť pred súdmi a pod.).
Likvidátor je povinný oznámiť vstup spoločnosti do likvidácie známym veriteľom a vyzvať ich, aby si prihlásili svoje pohľadávky. V prípade, že v priebehu likvidácie likvidátor zistí predlženie spoločnosti, je povinný podať návrh na vyhlásenie konkurzu. Ku dňu skončenia likvidácie likvidátor zostaví účtovnú závierku a predloží ju spolu s konečnou správou o priebehu likvidácie a návrhom na rozdelenie likvidačného zostatku spoločníkom na schválenie. Likvidátor má za výkon svojej funkcie právo na odmenu, ktorá sa hradí z prostriedkov spoločnosti.
Proces likvidácie spoločnosti je z právneho i časového hľadiska veľmi náročný, je potrebné dodržať množstvo zákonom stanovených pravidiel a povinností, súvisiacich s vedením účtovníctva a daňami. Odporúčame preto sa spoľahnúť na
"likvidačných" odborníkov.